Woda – sposoby na regularne spożywanie

Nawodnienie organizmu to podstawa prawidłowego działania całego ciała. Każda komórka, aby mogła w przeznaczony jej sposób prawidłowo wykonywać swoją funkcję potrzebuje bowiem wodnego środowiska. Jak alarmują badania – nawet 3/4 z nas nie spożywa regularnie napojów. Ja również taki problem zauważam u moich pacjentów – stąd też, poniżej, kilka pomocnych zasad, które pomogą nam wprowadzić zdrowe nawyki 🙂

Wypijanie wody do każdego posiłku

O ile regularnego spożywania posiłków jesteśmy się w stanie nauczyć i narzucić sobie rygor (już po ok. 2 tygodniach organizm sam reguluje czas spożycia posiłków), o tyle z wodą – zawsze pojawia się problem. Stawiaj więc, siadając do stołu, zawsze obok talerza szklankę (dla początkujących polecam metodę moich pacjentów – a więc rysowanie na podkładce 2 kół – na talerz i szklankę, by na pewno “nie uleciało”). Sam zobaczysz, jakie to proste, a przyjmując, że spożywasz 5 posiłków/ dzień – spożywając tylko 1 szklankę po każdym posiłku wypijasz już 1,5l wody!

 

Woda zawsze z nami

Wszędzie, gdzie spędzasz dużo czasu, niech stoi butelka wody! W pracy – na biurku, w domu – na stole kuchennym, ale i np. w salonie (ile razy czułeś pragnienie, ale “za daleko” było Ci do kuchni?:) Noś ją zawsze w plecaku i torebce – osiągniesz sukces!

Stosuj podziałki godzinowe

Bardzo pomocne, szczególnie, gdy to, co widzimy działa na nas mobilizująco! Na butelce od wody zrób pisakiem podziałkę godzinową – np. założenie, że w pracy wypijasz ok. 1l wody. Podziel tą ilość na czas, który spędzasz w biurze, zapisz godziny spożycia. Gdy będzie np. 12:00, a Ty zobaczysz, że wody nie ubyło jeszcze nic od rana – na pewno zmotywuje Cię to do uzupełnienia braków.

 

Przypominajki

I jest ich naprawdę wiele. Aplikacje, budziki w telefonie, życzliwa koleżanka, czy nawet karteczki samoprzylepne rozwieszone w całym domu. Potrzeba ok. 2 tygodni, by Twój organizm nauczył się dzięki takim bodźcom regularnego spożycia płynów. Sukces gwarantowany!

 

1693

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *